Różnice w jakości nasienia u pracowników zewnętrznych podczas lata i zimy ad 6

Pogorszenie jakości nasienia w populacji może mieć wpływ na płodność, wydłużając czas do zajścia w ciążę20, jak również prawdopodobieństwo, że ciąża nie wystąpi. W badaniu tym liczba mężczyzn ze stężeniem plemników poniżej 20 milionów na mililitr, a więc przy większym ryzyku niepłodności21 była znacznie większa w okresie letnim. Perspektywiczne i retrospektywne badania kilku populacji w ciepłym klimacie w Stanach Zjednoczonych – San Antonio, Houston, 10 i New Orleans5 – wykazały znaczące letnie zmniejszenie koncentracji plemników. Podobne wyniki opublikowano niedawno z Lille, Francja, 22 i Bazylei, Szwajcaria. 23 Wraz z wcześniejszym raportem z Edynburga, Szkocja, 24 te ostatnie badania sugerują, że stężenia plemników mogą być niższe w lecie w chłodniejszym klimacie i sprawiać, że jest mniej prawdopodobne to samo ciepło może wyjaśnić całe zjawisko. Co więcej, odkąd ród urodzenia osiąga szczyt w okresie wiosny w północnej Europie, 2, 25 nie w najniższym punkcie, jak to jest w południowych Stanach Zjednoczonych, związek w Europie między zmniejszeniem letniej koncentracji plemników a urodzeniem wiosennym nie jest natychmiast widoczne. Sezonowa zmienność czynników społecznych lub psychologicznych, które wpływają na częstotliwość występowania coitus9, 26 może dominować w północnej Europie, co w okresie wiosennym powoduje osłabienie wpływu zmniejszonej koncentracji plemników.
Jeżeli bodźce środowiskowe, takie jak ciepło i światło, są czynnikami sprawczymi, można oczekiwać, że letni spadek koncentracji plemników będzie najbardziej widoczny u mężczyzn, którzy latem są na powietrzu w środku dnia. Rzeczywiście, wśród 61 mężczyzn uczestniczących w kliniki płodności w Nowym Orleanie znaczące pogorszenie jakości nasienia w okresie letnim stwierdzono tylko u tych mężczyzn, których miejsca pracy prawdopodobnie nie były klimatyzowane – tj. Tych, którzy pracowali głównie na zewnątrz.5 W naszym badaniu nie znaleźliśmy żadnych korelacja między liczbą godzin dziennie spędzanych w pracy w lecie w warunkach bez klimatyzacji a letnimi stężeniami plemników lub różnicami w koncentracji między latem a zimą. Ponieważ osoby badane pracowały na zewnątrz co najmniej cztery godziny dziennie, mogły otrzymać wystarczającą ekspozycję środowiskową, aby wywołać maksymalną odpowiedź biologiczną.
Nie ma już wątpliwości, że w okresie letnim zmniejsza się miara nasienia związana z koncentracją. Podobnie jak w przypadku abstynencji, sezon jest znaczącym predyktorem koncentracji plemników, całkowitej liczby plemników na ejakulacie i stężeniem ruchliwych plemników, i powinien być brany pod uwagę zarówno przy projektowaniu, jak i analizie badań klinicznych i epidemiologicznych.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Jesteśmy wdzięczni pracownikom Medical Research Associates, San Antonio, za pomoc i korzystanie z zaplecza kliniki oraz Yvonne A. Rokahr, RN, za ważny wkład w sukces badania terenowego.
Author Affiliations
Z Instytutu Toksykologii Przemysłu Chemicznego, Research Triangle Park, NC (RJL, RMM, MHB, MEH, KSB, KLM, PKW); Medical Research Associates, San Antonio (CBC); Laboratorium Haskella ds. Toksykologii i Medycyny Przemysłowej, EI du Pont de Nemours & Co., Newark, Del. (MEH, KSB); oraz Departament Oceny Bezpieczeństwa, Genentech, South San Francisco (PKW). Wyślij prośby o przedruk do Dr. Levine a w Instytucie Toksykologii Przemysłu Chemicznego, PO Box 12137, Research Triangle Park, NC 27709.

[podobne: kompleks adonisa, szczelina odbytu forum, niedosłuch odbiorczy ]