Przenoszenie wirusa zapalenia wątroby typu C.

W odniesieniu do naszego artykułu na temat przenoszenia wirusa zapalenia wątroby typu C od pacjenta do asystenta anestezjologii, a następnie do pięciu innych pacjentów (wydanie 21 grudnia), chcielibyśmy wyjaśnić dwa punkty. Po pierwsze, asystent anestezjologii nie był lekarzem, ale pielęgniarką, która asystowała anestezjologowi.
Po drugie, opisane przez nas przypadki są przedmiotem postępowania sądowego. Jako wirusologowie w niemieckim Krajowym Centrum Referencyjnym ds. Zapalenia Wątroby C, dwóch z nas zostało poproszonych przez władze sądowe o wyjaśnienie okoliczności podejrzewanego szerzenia się wirusa w szpitalu. Dwóch naszych współautorów, dr. Hofmann i Seipp byli konsultowani jako eksperci w dziedzinie medycyny pracy i higieny. Czterej z nas zapłacono za pisanie raportów organom sądowym.
R. Stefan Ross, MD
Michael Roggendorf, MD
Uniwersytet w Essen, D-45122 Essen, Niemcy
Odniesienie1. Ross RS, Viazov S, Gross T, Hofmann F, Seipp HM, Roggendorf M. Przenoszenie wirusa zapalenia wątroby typu C od pacjenta do asystenta anestezjologicznego do pięciu pacjentów. N Engl J Med 2000; 343: 1851-1854
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
[hasła pokrewne: ebola kraków, dobowa ilość moczu, oberwanie brzucha objawy ]
[podobne: bilirubina pośrednia, staloral, ebola kraków ]